bilgit.com
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Gazete Manşetleri Ulusal Gazeteler Haber Siteleri Yerel Gazete Haber Televizyonlar
Yasalar Tüzükler Yönetmelikler Tebliğler Risk D.Listeleri
WİNDOWS 32 ve 64 BİT İÇİN E-İMZA KURULUM KILAVUZU
Son Güncelleme:09.12.2016

1- Bilgisayara ilk kez Java kurulumu yapılacak ise 2 nci adıma geçilir. Daha önceden Java kurulumu yapılmış ise öncelikle Denetim Masası / Program Ekle Kaldır menüsünden yüklenmiş olan tüm Java versiyonları kaldırılır. Bilgisayar yeniden başlatılır.

2- Hem 32 hem de 64 bit windows için ilk olarak Javanın Java 6 update 38 versiyonu indirilerek yüklenir. Böylece 32 bit Java yüklenmiş olur.

3- 64 bit Windows için ayrıca javanın 64 bit Java 6 update 38 x64 versiyonu indirilerek yüklenir. Böylece hem 32 bit hem de 64 bit Java yüklenmiş olur.

4- www.kamusm.gov.tr Sürücü Yükleme kısmından Adım 1: İşletim sistemi, Versiyonu ve Tipi (Örneğin: Windows – 8 - 32 Bit) Adım 2: Seçeneklerden ACS 38T USB ve Adım 3: AKİS Akıllı Kart seçilir. Sürücüleri Göster tuşuna tıklanır. Kur 1 ve Kur 2 altındaki sürücüler indirilir. Her iki sürücü, elektronik imza kartı bilgisayarın USB yuvasına takılmadan önce yüklenir.

5- EDYS için; zipli halde bulunan esyajni.zip dosyası indirilir. Ayıklanan esyajni.dll dosyası C:\Windows\System32\ ve C:\Windows\ klasörlerine kopyalanır. Sonra bilgisayar kapatılıp tekrar açılır.

6- Kart okuyucu (akıllı kart, kart okuyucuya takılı halde iken) USB yuvasına takılır. Masaüstünde oluşan Akis Kart İzleme Aracı çalıştırılır. Bilgisayar kartı tanıyıncaya kadar beklenir, böylece akıllı kartta bulunan elektronik sertifikalar sisteme yüklemiş olur.

7- Bilgisayar açıldığında sağ alt köşede Java Güncellemesi uyarısı geldiği zaman güncellemeyi iptal etmek gerekir. Bunun için Java Control Panel'i açılır, Update sekmesinde [] Check for updates Automatically önünteki işaret kaldırılır. Java Kontrol Paneli'ni açmak için: Denetim Masası açılır. Sağ üstte bulunan Görüntüleme kriterinin yanında Kategori yazıyorsa üzerine tıklanıp "Büyük simge" seçilir. Java ikonu üzerine tıklanır. Açılan Java Control Panel altındaki Update penceresinden [] Check for updates Automatically önünteki işaret kaldırılır.

8- Ayrıca, bilgisayar her açıldığında Java sürümlerini kontrol etmemesi için Görev Yöneticisi çalıştırılır. (Başlat çubuğu sağ tuşa tıklanarak görev yöneticisi çalıştırılır.) Ardından Başlangıç sekmesi seçilir. Bu listede görülen Java Update Sheduler üzerine tıklanarak sağ altta bulunan "Devre dışı bırak" düğmesine tıklanır.

Uyarı: Java 6 çok eski sürüm olduğundan banka vb işlemlerde güvenli değildir. Bilgisayara iki işletim sistemi kurulması durumunda Java 6 yüklü işletim sistemi yalnızca e-imza için kullanılabilir. Banka vb. işlemlerde kullanılabilecek diğer işletim sisteminde güvenlik için son versiyon java yüklü olmalıdır.


Bu konu ile ilgili olumlu ve/veya olumsuz görüşlerinizi lütfen mail@bilgit.com adresine bildiriniz.

e-Mail Facebook Twitter Linkedin
Bugün Ziyaretçi Sayısı: Yandex.Metrica
CopyRight © 1999-2017 Ali AYBİRDİ

www.bilgit.com

İş Sağlığı ve Güvenliği

Ali Aybirdi