bilgit.com
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Ulusal Gazete-Haber Siteleri Yerel Gazete-Haber Siteleri Gazete Manşetleri Ulusal Televizyonlar
Yasalar Kararnameler Tüzükler Yönetmelikler Tebliğler
WİNDOWS 32 ve 64 BİT İÇİN BELGENET E-İMZA KURULUM KILAVUZU
Son Güncelleme:27.02.2019

Aşağıdaki yazı, BELGENET kullanımında sorun yaşayanlar için hazırlanmıştır.

1- Öncelikle Java.com adresinden Ücretsiz Java İndirme kutusu altındaki "Bilgisayarımda Java yüklü mü?" yazısına tıklanarak Java kontrolü yapılır. Java yüklü değilse 32 bit Java kurulumu yapılır. 64 bit bilgisayarlar için ayrıca Tüm Java Yüklemeleri adresinden 64 bit Java indirilerek yüklenir.

2- 64 bit bilgisayarlar için ayrıca Tüm Java Yüklemeleri adresinden 64 bit Java indirilerek yüklenir.

3- Javadan kaynaklanan sorunlar varsa veya Javasız kullanım için Belgenet İmza Servisi adresinden Türksat İmza Servisi (Belgenet İmza Servisi) indirilerek zip'ten ayıklanır. Açılan iki dosyadan işletim sistemine uygun olanı (32 bit veya 64 bit) bilgisayara kurulur. Dosya Gezgininde Bilgisayarım(Sağ Tuş)/Yönet/Hizmetler kutusunda TurksatImza satırı varsa kurulmuş demektir. Başlangıç türünün Otomatik seçilmesi gerekir.

4- www.kamusm.gov.tr Sürücü Yükleme kısmından Adım 1: İşletim sistemi, Versiyonu ve Tipi (Örneğin: Windows – 10 - 64 Bit) Adım 2: Seçeneklerden ACS 38T USB Kırmızı/Beyaz ve Adım 3: AKİS Akıllı Kart seçilir. "Sürücüleri Göster" tuşuna tıklanır. Kur 1 ve Kur 2 altındaki her iki sürücü indirilerek yüklenir. Daha sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

5- Kart okuyucu (akıllı kart, kart okuyucuya takılı halde iken) USB yuvasına takılır. Masaüstünde oluşan Akis Kart İzleme Aracı çalıştırılır. (Logon/VPN sürücüsü seçilip yüklenmişse Akis İzleme Aracı masaüstüde görünmez.) Bilgisayar kartı tanıyıncaya kadar beklenir, böylece akıllı kartta bulunan elektronik sertifikalar sisteme yüklemiş olur.Bu kısımda sertifikalar ve geçerlilik tarihleri görülür.

6- Belgenet sayfasında (AÇSHB BELGENET) SERTİFİKALI GİRİŞ seçildiğinde İmzalama Sertifikası Seçiniz altında isim görünüyorsa PIN kodunu girip işlem yapabilirsiniz.

7- Belgenet sayfasında SERTİFİKALI GİRİŞ seçildiğinde İmzalama Sertifikası Seçiniz altında isim görünmüyorsa muhtemelen bilgisayarda pdf okuyucu (Adobe Reader) kurulu değildir. Bu adresten Adobe Reader kurup tekrar deneyiniz. Yine çalışmaz ise ekran çözünürlüğünü en az 1024x768 olarak ayarlayınız. Ayrıca Internet Explorer kullanıyorsanız Uyumluluk Görünümü Ayarları'ndan eklediğiniz Bakanlık adresini kaldırınız. (Bu durumda da İTOS çalışmaz! Belgenet'i Firefox veya Chrome ile İTOS'u da Internet Explorer ile kullanabilirsiniz. )

FIREFOX AYARLARI

Mozilla Firefox 52.0 sürümünden sonraki versiyonlarda Java eklentilerinin çalışması için aşağıda yazılanları uygulamak gereklidir.

1-Adres çubuğuna about:config yazılarak ENTER tuşuna basılır.

2-Açılan ekranda boş bir alanda Mouse sağ click tıklanıp açılan listede YENİ seçeneğinin altında yer alan BOOLEAN seçeneği seçilir.

3-Açılan ekrandaki Tercih Adı alanına: plugin.load_flash_only değeri girilerek TAMAM butonuna basılır ve ekrandaki FALSE değeri seçilerek TAMAM butonuna basılır.


Bu konu ile ilgili olumlu ve/veya olumsuz görüşlerinizi lütfen mail@bilgit.com adresine bildiriniz.

e-Mail Facebook Twitter Linkedin
Bugün Ziyaretçi Sayısı: Yandex.Metrica
CopyRight © 1999-2019 Ali AYBİRDİ
SSL

www.bilgit.com

İş Sağlığı ve Güvenliği

Ali Aybirdi