bilgit.com
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Gazete Manşetleri Ulusal Gazeteler Haber Siteleri Yerel Gazete Haber Televizyonlar
Yasalar Kararnameler Tüzükler Yönetmelikler Tebliğler
WİNDOWS 32 ve 64 BİT İÇİN BELGENET E-İMZA KURULUM KILAVUZU
Son Güncelleme:08.04.2017

Bilindiği üzere 12.01.2017 tarihi itibariyle kullanılmakta olunan EDYS e-çalışma portalında sadece evrak görüntülenecektir. Tüm işlemler BELGENET üzerinden yapılacaktır. Bu nedenle Java kurulumu ve güncellemeleri nedeniyle e-imzada yaşaşan sorunlar kendiliğinden kalkmış bulunmaktadır. Aşağıdaki yazı, BELGENET kullanımında sorun yaşayanlar için hazırlanmıştır.

1- Öncelikle Java.com adresinden Ücretsiz Java İndirme kutusu altındaki "Bilgisayarımda Java yüklü mü?" yazısına tıklanarak Java kontrolü yapılır. Java yüklü değilse 32 bit Java kurulumu yapılır. 64 bit bilgisayarlar için ayrıca Tüm Java Yüklemeleri adresinden 64 bit Java indirilerek yüklenir.

2- www.kamusm.gov.tr Sürücü Yükleme kısmından Adım 1: İşletim sistemi, Versiyonu ve Tipi (Örneğin: Windows – 10 - 64 Bit) Adım 2: Seçeneklerden ACS 38T USB Kırmızı/Beyaz ve Adım 3: AKİS Akıllı Kart seçilir. "Sürücüleri Göster" tuşuna tıklanır. Kur 1 ve Kur 2 altındaki her iki sürücü indirilerek yüklenir. Daha sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

3- Kart okuyucu (akıllı kart, kart okuyucuya takılı halde iken) USB yuvasına takılır. Masaüstünde oluşan Akis Kart İzleme Aracı çalıştırılır. Bilgisayar kartı tanıyıncaya kadar beklenir, böylece akıllı kartta bulunan elektronik sertifikalar sisteme yüklemiş olur.

4- Belgenet sayfasında (ÇSGB BELGENET) SERTİFİKALI GİRİŞ seçildiğinde İmzalama Sertifikası Seçiniz altında isim görünüyorsa PIN kodunu girip işlem yapabilirsiniz.

5- Belgenet sayfasında SERTİFİKALI GİRİŞ seçildiğinde İmzalama Sertifikası Seçiniz altında isim görünmüyorsa muhtemelen bilgisayarda pdf okuyucu (Adobe Reader) kurulu değildir. Bu adresten Adobe Reader kurup tekrar deneyiniz. Yine çalışmaz ise ekran çözünürlüğünü en az 1024x768 olarak ayarlayınız. Ayrıca Internet Explorer kullanıyorsanız Uyumluluk Görünümü Ayarları'ndan eklediğiniz Bakanlık adresini kaldırınız. (Bu durumda da İTOS çalışmaz:) Belgenet'i Firefox ile İTOS'u da Internet Explorer ile kullanabilirsiniz. )

FIREFOX AYARLARI

Mozilla Firefox 52.0 sürümünden sonraki versiyonlarda Java eklentilerinin çalışması için aşağıda yazılanları uygulamak gereklidir.

1-Adres çubuğuna about:config yazılarak ENTER tuşuna basılır.

2-Açılan ekranda boş bir alanda Mouse sağ click tıklanıp açılan listede YENİ seçeneğinin altında yer alan BOOLEAN seçeneği seçilir.

3-Açılan ekrandaki Tercih Adı alanına: plugin.load_flash_only değeri girilerek TAMAM butonuna basılır ve ekrandaki FALSE değeri seçilerek TAMAM butonuna basılır.


Bu konu ile ilgili olumlu ve/veya olumsuz görüşlerinizi lütfen mail@bilgit.com adresine bildiriniz.

e-Mail Facebook Twitter Linkedin
Bugün Ziyaretçi Sayısı: Yandex.Metrica
CopyRight © 1999-2018 Ali AYBİRDİ
SSL

www.bilgit.com

İş Sağlığı ve Güvenliği

Ali Aybirdi