bilgit.com
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Ulusal Gazete-Haber Siteleri Yerel Gazete-Haber Siteleri Gazete Manşetleri Ulusal Televizyonlar
Yasalar Kararnameler Tüzükler Yönetmelikler Tebliğler
OYUNLAR (GAMES)
Bu Bölümün İş Güvenliği ile İlgisi Yoktur!

Oyunlar zip'li olup bilgisayara kaydedildikten sonra winzip, winrar, 7z gibi sıkıştırma programlarından biriyle açılmalı veya sağ tuş "tümünü ayıkla" seçilmelidir. Oyunların bir kısmı 16 bitlik MS-DOS oyunlarıdır. Windows 7, 8 veya Vista kurulu bilgisayarlarda bu oyunları oynayabilmek için DOSBox adlı siteden veya buradan DOSBox programını indirip bilgisayarınıza kurun. Windows gezgininden oyunu fare ile tutup masaüstündeki DODBox simgesi üzerine bırakıp oyunu oynayabilirsiniz. Ekranı büyütmek veya eski haline getirmek için Alt ve Enter tuşlarına birlikte basın.

251 KB
Enduro (Araba yarışı), Seaquest (denizaltı), Grand Prix, H.E.R.O. , Keystone Kapers (hırsız), Pac Man, Phoenix, River Raid oyunlarını içerisinde barındıran Windows XP de dahi oynanabilen eski atari oyunları. River Raid'i görünce çocukluk günleriniz aklınıza gelecektir.
235 KB
İskambil kağıt oyunlarından pişti oyunu.
798 KB
Mini Clip Flash Oyun serisinden tenis oyunu. Dikkat! 5 Farkı geçerseniz oyuncular üstsüz olur.
2.153 KB
Odesa Yazılım eseri 3 boyutlu bilardo oyunu. 8 veya 9 top ile ve iki kişi ile oynanabilen çok hoş bir bilardo oyunu.
112 KB
Bilardo oyunu. Bilgisayarda oynanınca hedef şaşmıyor.
783 KB
Blobby'nin (Noel karakter oyuncusu) voleybol oyunu. Bilgisayara karşı mause ile oynanan, oyuncuları birer jöle damlası olan, çok basit voleybol oyunu. Vista uyumlu. Çıkış için Esc tuşundan sonra Y tuşuna basılmalıdır.
18 KB
Bir hafıza geliştirme oyunu. Aynı resimli kartları eşleştiriyorsunuz. Çocuk oyunu.
30 KB
Bir zeka geliştirme oyunu.
9 KB
İskambil fal oyunu.
68 KB
Bir hafıza geliştirme oyunu. Aynı resimli kartları buluyorsunuz. Farklı seçenekler mevcut. Çocuk oyunu.
105 KB
1990 yıllarının oyunu. Nobbin ve Hobbin'lerden kaçıp elmasları topluyorsunuz. Puanlarınızı yükselttikçe yeni aşamalara geçiyorsunuz. F1:Ateş eder, F10:Çıkış - Oyunu sonlandırır.
21 KB
İlköğretim okullarında kareli deftere noktalar koyup, kim daha fazla kare sahibi olur. Okuyup da bu oyunu oynamayan yoktur sanırım. Burada rakibiniz bilgisayar.
13 KB
İki isim yazıp fallarını okuyorsunuz.
81 KB
Atari oyunlarından çocuklar için hoş bir oyun. Kurbağaları yoldan ve nehirden karşıya geçirip evlerine bırakıyorsunuz. Arabalar kurbağaya çarpabilir, yol ile nehir arasında yılan ısırabilir, nehirde suya düşüp boğulabilir. Dikkat edin.
30 KB
İdam sehpasında asılmamak için çizgili yerleri uygun harflerle doldurup sözcüğü bilmelisiniz. Bu oyun da ilköğretim okullarında çok oynanırdı. Şimdi TV lerde Çarkıfelek vb. programlarda oynanıyor. Ancak buradaki sözcükler İngilizce.
815 KB
Klasik çocuk oyunu olan Mario'ya benzer. Engelleri aşarak bonus toplayıp sonraki aşamalara geçilir. Vista'da bile çalışır.
5.888 KB
İlk başta klasik Pacman oyununu andıran, ancak çok daha gelişmiş bir oyun. Değişik renklerde baloncuklar içine sıkışmış Iggle'ları kötü yaratıklar Zoogle'lara yakalanmadan kendi renklerindeki evlerine götürmelisiniz. Aşamalar ilerledikçe yaratıkların sayısı ve engeller çoğalmakta olup, oyun gittikçe zorlanmaktadır. Tam sürümü 150 aşamadır.
438 KB
Elektrik Yüksek Mühendisi Birol Şekerci'nin King programı. Bir iskambil kağıt oyunu olan King'i bilenler için tek başına oynanabilecek çok zevkli bir oyun.
60 KB
İlkokula gitmeyen çocukların bile oynayabildiği minicik oyun. İlk Versiyon.
3.208 KB
Ördek Avı Oyununun ilk versiyonu. Diğerlerine göre çok hızlı.
4.163 KB
Ünlü Ördek Avı Moorhuhn 3 Versiyonu.
841 KB
Derya Kılıç'ın yazdığı güzel bir okey oynama programı.
21 KB
Bir bilyeyi komşu bilyenin üzerinden atlatarak atlanan bilyeyi yok ediyorsunuz. Hedef tüm bilyeleri yok edip tek bir bilye bırakmak.Zihin geliştirici bir oyun.
7 KB
Yerden kumanda edilen bir top ile helikopterlerden paraşütle atlayan düşmanları vuruyorsunuz. 4 düşmanı ıskalarsanız ölümünüz kaçınılmaz oluyor.
343 KB
Prensesi kurtarmaya çalışan prensin kavgalı dövüşlü serüvenleri. Bol aşamalı bir oyun. Hilelerini çözerseniz diğer aşamalara daha rahat geçebilirsiniz.
894 KB
Noktalardan oluşan yılan oyunu. Miniclip sitesinin bu oyununda yenilmemek için çevredeki noktaları toplayıp, boyu gittikçe uzayan yılanın  etraftaki yeşil alanlara temas etmemesi gerekiyor.
31 KB
Zeka oyunu.
78 KB
Her aşamada değişik düzgün şekillerde uçuşan böcekleri vuruyorsunuz. Üzerinize düşen damlalardan sakının.
292 KB
100 aşamalı mükemmel bir oyun. 16 bit. Oyunu Windows 7 de oynayabilmek için yukarıda açıklanan DOSBox programını kurun.
21 KB
Boyutuna göre çok güzel bir tavla oyunu.
42 KB
Biraz değişik bir tetris. Bazen düşen eşyaları filenize koyup puanınızı arttırabilirsiniz.
540 KB
Mini Clip Flash Oyun serisinden voleybol oyunu.
496 KB
Bu oyunu Solucan ya da Yılan oyunu diye adlandıranlar da var. Bir sonraki aşamaya geçmek için zeminin %80'ini yok etmelisiniz. %100'e yaklaştıkça çok daha fazla puan alabilirsiniz.
48 KB
Kafasını uzatan ayıya tokmakla vurun. Çocuk oyunu.
126 KB
Satranç oyunu.

Not: Bu oyunlar, 2000'li yıllardan önce bilgisayarlara kurularak oynanan DOS tabanlı oyunlardır. Şimdiki sistemlerde çalışabilmeleri için DOSBox gibi yardımcı programlara gereksinim duyarlar. Bu oyunlar daha çok çocukluğunda oynayanlar için nostalji amaçlıdır. Şimdiki çocuklar çok daha iyilerini online olarak oynayablmektedir...

e-Mail Facebook Twitter Linkedin
Bugün Ziyaretçi Sayısı: Yandex.Metrica
CopyRight © 1999-2019 Ali AYBİRDİ
SSL

www.bilgit.com

İş Sağlığı ve Güvenliği

Ali Aybirdi