İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
BİLGİSAYAR PROGRAMLARI
Bu Bölümün İş Güvenliği ile Doğrudan İlgisi Yoktur!
Winzip veya Winrar yerine kullanılabilecek, sıkıştırılmış dosyaları açmak veya dosya sıkıştırmak için gerekli ücretsiz program.
Active Partition Manager, hard diskte bölüm oluşturmak, bölümleri birleştirmek, bölümleri yeniden boyutlandırmak için ücretsiz program.
Bazı web sayfalarının açılması için gerekli.
Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 (32 & 64 bit) işletim sistemlerinde çalışabilen Adware temizleme programı. İstem dışı açılan reklamlar, solucan, trojan, adware, malware vb. virüsleri temizler. Ağırlaşan bilgisayarın, geç açılan sayfaların daha hızlı açılmasını sağlar.
Attribute Changer, dosyaların ouşturma, değiştirme ve erişim tarihleri ile gizli, arşiv, salt okunur gibi özniteliklerini değiştirebileceğiniz, kullanımı kolay, basit arayüzlü küçük ve ücretsiz bir programdır.
Program kurulunca, sağ tuş menüsüne "Öznitelikleri Değiştir..." satırını ekliyor.
Audacity, waw, aiff, ogg, mp3 gibi ses dosyalarını kesme, birleştirme ve birbirlerine dönüştürme işlerini yapan ücretsiz bir program.
Avidemux, avi, mpeg, mp4, asf gibi video dosyaları üzerinde kesme, birleştirme ve format değiştirme yapabilen ücretsiz program.
BSR Screen Recorder, ekran üzerindeki görüntüleri, örneğin msn ile görüntülü chat yaparken webcam görüntüsünü avi formatında kayıt edebilen bir ücretsiz program.
CCleaner, bilgisayardaki atık dosyaları temizlemeye, kayıtlı şifreleri ve muhtemel zararlı yazılımları silmeye yarayan bir programdır. Dolayısıyla yavaşlayan bilgisayarlarda, bilgisayara hız kazandırmak için mutlaka bu temizlik yapılmalıdır.
Video ve ses dosyaları için codec koleksiyonu. Video veya audio dosyalarının formatını-biçimini (veya kalitesini) değiştirmek istediğinizde eksik dosya, tanımlanmayan dosya biçimi gibi hatalar çıkıyorsa bu codec paketinin yüklenmesi gerekir. Aynı zamanda Media Player Classic programını da içerir.
Windows 95 ve windows 98 den sonra windows XP'de bile çalışamayan DOS programlarını zaman zaman çalıştırmak isteriz. Bu programla 32 veya 64 Bit Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemlerinde DOS programlarını çalıştırabilirsiniz. Programı kurun, masaüstünde bir kısayol oluşur. Çalıştıracağınız programı fare ile tutup bu simgenin üzerine bırakın.
Bilgisayarınızı online olarak virüslere karşı taratmak isterseniz, Eset Online Scaner'a tıklayın. "YES, I accept the Terms of Use" önündeki kutuyu işaretleyin ve START'a tıklayın. Sayfanın üstünde sarı zemin üzerinde OnlineScanner.cab eklentisini yüklemek isteyip istemediğinizi sorar. Programı çalıştırabilmek için yüklemeyi kabul etmelisiniz.
Ücrestiz ftp dosya transfer programı. Web sayfası olanlar için vazgeçilmez bir programdır.
Toplu dosya düzenleme programı. Bu program ile tek bir tıklamayla birden fazla dosyayı toplu olarak yeniden adlandırabilirsiniz! Programın bulunduğu sitede (RL Vision) birkaç yardımcı program daha bulunmaktadır.
Format Factory, çok fonksiyonlu çoklu medya dönüştürücüdür. Mp4, 3gp, mpg, avi, wmv, flv, swf gibi video dosyalarını, mp3, wma, amr, ogg, aac, wav gibi ses dosyalarını ve jpg, bmp, png, tif, ico, gif, tga gibi resim dosyalarını birbirlerine dönüştürebilen ücretsiz bir programdır.
İnternette gizli gezinmek ve herhangi bir şekilde yasaklı sitelere erişmeyi sağlayan program. Basic versiyonu ile günlük 500MB download olanağı sunuyor. .
IrfanView, tüm resim formatlarını tanıyan, birbirine dönüştürebilen, resimlerle video oluşturabilen ve ses ekleyebilen ücretsiz bir programdır.
Özellikle çok sayfalı Tif dosyaları üzerinde rahat bir çalışma yapılabilir. İstenen sayfaya rahatlıkla geçilebilir.
Bilgisayarın olmazsa olmazlarından. Eğer sistemde 64 bit yüklü sürüm varsa, Java sürümünün hem x64 hem de x32 sürümleri yüklenmelidir. Bunun için önce Internet Explorer (ön tanımlı yani 32 bit olan) açılıp linke tıklanmalı ve x86 yani 32 bit java yüklenmeli, ardından Internet Explorer (64 bit) açılmalı ve sol baştaki java linkine tıklanarak 64 bit java yüklenmelidir.
Herhangi bir codec kurmaya gerek kalmaksızın, tüm medya dosyalarını oynatabilen bir program. Sağ tarafta istem dışı açılan BOX reklamlarını engellemek için: "C:\Windows\System32\drivers\etc" klasöründe bulunan host dosyasını not defteri ile açıp son satıra 127.0.0.1 player.kmpmedia.net satırını, başında tırnak işaretleri ve # olmadan yapıştırmak gerekiyor.
Ücretsiz HTML düzenleyici. Eklenti desteği de var.
Paint.NET ücretsiz resim ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Sınırsız katmanları, özel efektler, faydalı ve güçlü araçlar çok çeşitli desteği ile sezgisel ve yenilikçi bir kullanıcı arayüzü sunuyor.
Birkaç sayfadan oluşan PDF dosyalarını sayfalara bölmek, kesmek veya farklı PDF dosyalarını birleştirerek tek dosya haline getirmeye yarayan ücretsiz bir programdır.
VLC alternatifi. Video ve ses dosyaları ile IPTV linklerini çalıştırır.
qBittorrent, torrent linklerine tıklanarak dosya indirme programıdır. μtorrent alternatifidir. Güzel bir Qt kullanıcı arayüzü ile gelişmiş ve çoklu platform BitTorrent istemcisi yanı sıra uzaktan kumanda ve entegre bir arama motoru için bir Web UI. qBittorrent mümkün olduğunca az CPU ve bellek kullanırken çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.
Rufus, ISO haldeki windows dosyalarını açış diski haline getieremek üzere USB flash disklere veya hafıza kartlarına yazdırmak için kullanılan küçücük programdır. USB sürücüleri önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan, özellikle; Önyüklemeli ISO'lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmak için hullanılır.
TeamViewer ile internet üzerinden birkaç saniye içerisinde herhangi bir bilgisayara veya sunucuya bağlanabilir ve bu bilgisayarı sanki karşısında oturuyormuş gibi uzaktan kontrol edebilirsiniz.
Sanal sürücü programı. ISO, BIN, IMG, NRG, ... uzantılı dosyaları, CD veya DVD sürücü varmış gibi ayrı sürücüde açar. İstenen dosyaları ISO dosyasına dönüştürür.
Sisteme takılan tüm taşınabilir cihazları (USB bellek, iPod, hafıza kartları, flash bellekler) denetleyerek bilgisayarı bu cihazlardan gelebilecek zararlı yazılımlardan korur. USB Disk Security (USB Guard) virüs, solucan, trojan, spyware, riskware, rootkit gibi tehlikelere karşı bilgisayarınızı korur.
VLC, özgür ve açık kaynak kodlu, platformlararası, bir ortam oynatıcı ve çatısıdır. Çeşitli DVD, CD, VCD ortamları ile hemen hemen tüm ortam dosyalarını ve akış iletişim kurallarını oynatabilir. Sistem kaynaklarını az harcar, bilgisayarı kasmaz.
Önceki adı Xtream Codes IPTV Player olan ve geliştirilen Windows IPTV Player, tüm IPTV Sağlayıcıları için kullanılabilir. VLC alternatifidir. Artık birden fazla satın aldığınız IPTV hesaplarınızı ekleyebilir ve giriş yapabilirsiniz!
Internet Download Manager (IDM) alternatifi. Ücretsiz bir dosya indirme programı. Youtube, Vimeo gibi video barındırma siteleri ile Facebook gibi paylaşım sitelerindeki medya linklerini otomatik olarak ayırabiliyor.

Eklenmesini istediğiniz veya linki çalışmayan siteleri lütfen mail@bilgit.com adresine bildiriniz.

e-Mail Facebook Twitter Linkedin
Bugün Ziyaretçi Sayısı: Yandex.Metrica
CopyRight © 1999-2020 Ali AYBİRDİ
SSL

www.bilgit.com

İş Sağlığı ve Güvenliği

Ali Aybirdi