bilgit.com
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Gazete Manşetleri Ulusal Gazeteler Haber Siteleri Yerel Gazete Haber Televizyonlar
Yasalar Kararnameler Tüzükler Yönetmelikler Tebliğler
BİLGİSAYAR PROGRAMLARI
Bu Bölümün İş Güvenliği ile Doğrudan İlgisi Yoktur!
Winzip veya Winrar yerine kullanılabilecek, sıkıştırılmış dosyaları açmak veya dosya sıkıştırmak için gerekli ücretsiz program.
Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 (32 & 64 bit) işletim sistemlerinde çalışabilen Adware temizleme programı. İstem dışı açılan reklamlar, solucan, trojan, adware, malware vb. virüsleri temizler. Ağırlaşan bilgisayarın, geç açılan sayfaların daha hızlı açılmasını sağlar.
CCleaner, bilgisayardaki atık dosyaları temizlemeye, kayıtlı şifreleri ve muhtemel zararlı yazılımları silmeye yarayan bir programdır. Dolayısıyla yavaşlayan bilgisayarlarda, bilgisayara hız kazandırmak için mutlaka bu temizlik yapılmalıdır.
Bilgisayarın olmazsa olmazlarından. Eğer sistemde 64 bit yüklü sürüm varsa, Java sürümünün hem x64 hem de x32 sürümleri yüklenmelidir. Bunun için önce Internet Explorer (ön tanımlı yani 32 bit olan) açılıp linke tıklanmalı ve x86 yani 32 bit java yüklenmeli, ardından Internet Explorer (64 bit) açılmalı ve sol baştaki java linkine tıklanarak 64 bit java yüklenmelidir.
MPC-HC Windows® için son derece hafif, açık kaynak kodlu ücretsiz bir medya oynatıcıdır. Herhangi bir codec kurmadan mevcut tüm yaygın video ve ses dosyası formatlarını destekler. Program çalışırken program üzerinde veya herhangi bir yerde reklam veya araç çubukları içermez.
Birkaç sayfadan oluşan PDF dosyalarını sayfalara bölmek, kesmek veya farklı PDF dosyalarını birleştirerek tek dosya haline getirmeye yarayan ücretsiz bir programdır.
Rufus, ISO haldeki windows dosyalarını açış diski haline getieremek üzere USB flash disklere veya hafıza kartlarına yazdırmak için kullanılan küçücük programdır. USB sürücüleri önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan, özellikle; Önyüklemeli ISO'lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmak için hullanılır.
Thunderbird, kurulumu ve özelleştirmesi kolay, ücretsiz bir toplu e-posta uygulamasıdır. Formattan önce e-posta hesapları, parolaları ve ayarlarını yedeklemek için; C:\Users\KULLANICI\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles klasörü altında bulunan zxcvqwer.dafault benzeri isimli klasörün içerisindekileri kopyalayın... Formattan sonra aynı yere yapıştırın....
Internet Download Manager (IDM) alternatifi. Ücretsiz bir dosya indirme programı. Youtube, Vimeo gibi video barındırma siteleri ile Facebook gibi paylaşım sitelerindeki medya linklerini otomatik olarak ayırabiliyor.
GEREKLİ OLABİLECEK DİĞER PROGRAMLAR
Active Partition Manager, hard diskte bölüm oluşturmak, bölümleri birleştirmek, bölümleri yeniden boyutlandırmak için ücretsiz program.
Bazı web sayfalarının açılması için gerekli.
Bazı web sayfalarının açılması için gerekli.
Bazı web sayfalarının açılması için gerekli.
Attribute Changer, dosyaların ouşturma, değiştirme ve erişim tarihleri ile gizli, arşiv, salt okunur gibi özniteliklerini değiştirebileceğiniz, kullanımı kolay, basit arayüzlü küçük ve ücretsiz bir programdır.
Program kurulunca, sağ tuş menüsüne "Öznitelikleri Değiştir..." satırını ekliyor.
Audacity, waw, aiff, ogg, mp3 gibi ses dosyalarını kesme, birleştirme ve birbirlerine dönüştürme işlerini yapan ücretsiz bir program.
Avidemux, avi, mpeg, mp4, asf gibi video dosyaları üzerinde kesme, birleştirme ve format değiştirme yapabilen ücretsiz program.
BSR Screen Recorder, ekran üzerindeki görüntüleri, örneğin msn ile görüntülü chat yaparken webcam görüntüsünü avi formatında kayıt edebilen bir ücretsiz program.
Video ve ses dosyaları için codec koleksiyonu. Video veya audio dosyalarının formatını-biçimini (veya kalitesini) değiştirmek istediğinizde eksik dosya, tanımlanmayan dosya biçimi gibi hatalar çıkıyorsa bu codec paketinin yüklenmesi gerekir. Aynı zamanda Media Player Classic programını da içerir.
Windows 95 ve windows 98 den sonra windows XP'de bile çalışamayan DOS programlarını zaman zaman çalıştırmak isteriz. Bu programla 32 veya 64 Bit Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemlerinde DOS programlarını çalıştırabilirsiniz. Programı kurun, masaüstünde bir kısayol oluşur. Çalıştıracağınız programı fare ile tutup bu simgenin üzerine bırakın.
Bilgisayarınızı online olarak virüslere karşı taratmak isterseniz, Eset Online Scaner'a tıklayın. "YES, I accept the Terms of Use" önündeki kutuyu işaretleyin ve START'a tıklayın. Sayfanın üstünde sarı zemin üzerinde OnlineScanner.cab eklentisini yüklemek isteyip istemediğinizi sorar. Programı çalıştırabilmek için yüklemeyi kabul etmelisiniz.
Ücrestiz ftp dosya transfer programı. Web sayfası olanlar için vazgeçilmez bir programdır.
Toplu dosya düzenleme programı. Bu program ile tek bir tıklamayla birden fazla dosyayı toplu olarak yeniden adlandırabilirsiniz! Programın bulunduğu sitede (RL Vision) birkaç yardımcı program daha bulunmaktadır.
Format Factory, çok fonksiyonlu çoklu medya dönüştürücüdür. Mp4, 3gp, mpg, avi, wmv, flv, swf gibi video dosyalarını, mp3, wma, amr, ogg, aac, wav gibi ses dosyalarını ve jpg, bmp, png, tif, ico, gif, tga gibi resim dosyalarını birbirlerine dönüştürebilen ücretsiz bir programdır.
Vity's Free Rapid Downloader programı Rapidshare, Hotfile ve Megaupload gibi Tek-Tıklamalı-Dosya-Barındırma sitelerinde toplu olarak dosya indirmek için mükemmel bir programdır.
Youtube, Twitter, Torrent vb. yasaklı sitelere giriş programı: Download. Programı kurduktan sonra, sağ tarafta oluşan ikon yeşil ise istediğiniz siteye giriş yapabilirsiniz demektir. Australia, Japan, United Kingdom veya United States ülkelerinden birini seçerek sanal olarak bu ülkelerden bağlantı yapabilirsiniz. Dolayısıyla sanal olarak girdiğiniz ülkenin yasaklı listesinde olmayan tüm sitelere giriş yapabilirsiniz.
Windows 2000/XP/2003 Server/Vista/2008/7/8 (x86 / x64) işletim sistemlerinde çalışabilen CD/DVD kayıt programı. Ücretsiz olan ISO kalıpları da yazılabilir.
IrfanView, tüm resim formatlarını tanıyan, birbirine dönüştürebilen, resimlerle video oluşturabilen ve ses ekleyebilen ücretsiz bir programdır.
Özellikle çok sayfalı Tif dosyaları üzerinde rahat bir çalışma yapılabilir. İstenen sayfaya rahatlıkla geçilebilir.
Herhangi bir codec kurmaya gerek kalmaksızın, tüm medya dosyalarını oynatabilen bir program. 3.8 versiyonundan sonra sağ tarafta istem dışı açılan BOX reklamlarını engellemek için: "C:\Windows\System32\drivers\etc" klasöründe bulunan host dosyasını not defteri ile açıp son satıra 127.0.0.1 player.kmpmedia.net satırını, başında tırnak işaretleri ve # olmadan yapıştırmak gerekiyor.
Malwarebytes Anti-Malware Free tarayıcıdan veya programlardan gelen truva atları, rootkitler, düzenbazlar, casus yazılım ve solucanlar gibi zararlı yazılımları algılar ve kaldırır.
MKV uzantılı video dosyaları düzenleme programı. Video dosyalarına ses veya altyazı ekleyebilir, var olan ses ve altyazıları değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Bilgisayarda açılıp televizyonda açılmayan mkv uzantılı dosyalarda sıkıştırma ayarını "yok" seçerek tekrar düzenleyip, televizyonda oynatabilirsiniz.
Ücretsiz HTML düzenleyici. Eklenti desteği de var.
Paint.NET ücretsiz resim ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Sınırsız katmanları, özel efektler, faydalı ve güçlü araçlar çok çeşitli desteği ile sezgisel ve yenilikçi bir kullanıcı arayüzü sunuyor.
Sanal sürücü programı. ISO, BIN, IMG, NRG, ... uzantılı dosyaları, CD veya DVD sürücü varmış gibi ayrı sürücüde açar. İstenen dosyaları ISO dosyasına dönüştürür.
qBittorrent, torrent linklerine tıklanarak dosya indirme programıdır. μtorrent alternatifidir. Güzel bir Qt kullanıcı arayüzü ile gelişmiş ve çoklu platform BitTorrent istemcisi yanı sıra uzaktan kumanda ve entegre bir arama motoru için bir Web UI. qBittorrent mümkün olduğunca az CPU ve bellek kullanırken çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.
Read & Write Everything programı, ileri düzeyde bilgi gerektiren bir bilgisayar programıdır. Donanım mühendisleri, yazılım (BIOS) mühendisleri, sürücü geliştiricileri, QA mühendisleri, performans test mühendisleri, tanı mühendisleri, vb için güçlü bir yardımcı programdır.
Subtitle Workshop video filmler için ücretsiz altyazı düzenleme programıdır. Bu programla, altyazı içeriğini değiştirebilir, kaydırabilir veya altyazı formatını değiştirebilirsiniz. Örneğin bozuk görünen Türkçe karakterleri bu programla düzeltebilirsiniz.
TeamViewer ile internet üzerinden birkaç saniye içerisinde herhangi bir bilgisayara veya sunucuya bağlanabilir ve bu bilgisayarı sanki karşısında oturuyormuş gibi uzaktan kontrol edebilirsiniz.
Bilgisayardan silinemeyen dosyaları ve klasörleri silmeye yarar. Silinmek istenen dosya veya klasör için "It is being used by another person or program" veya "Access is denied" gibi hata verilen dosya ve klasörler, bu program ile silinebilmektedir.
Sisteme takılan tüm taşınabilir cihazları (USB bellek, iPod, hafıza kartları, flash bellekler) denetleyerek bilgisayarı bu cihazlardan gelebilecek zararlı yazılımlardan korur. USB Disk Security (USB Guard) virüs, solucan, trojan, spyware, riskware, rootkit gibi tehlikelere karşı bilgisayarınızı korur.
Avi dosyaları üzerinde kesme, birleştirme, boyut değiştirme, videonun görüntü kalitesini değiştirme, ses kalitesini değiştirme, videolardan rip yapma, video içerisinden resim çekme gibi işleri yapan ücretsiz bir program.
Avi dosyaları üzerinde kesme, birleştirme, boyut değiştirme, videonun görüntü kalitesini değiştirme, çoklu ses ekleme, ses çıkarma, sesleri yer değiştirme, videolardan rip yapma, video içerisinden resim çekme gibi işleri yapan ücretsiz bir program.
Virus Total şüpheli dosyaları inceleyen çevirimiçi bir servis olup virüslerin, trojanların, casus yazılımların ve çeşitli kötü niyetli dosyaların antivirüs programlarınca kolay bir şekilde bulunmasına yardım eder. Dosyaları web sayfası üzerinden veya email ile gönderebiliyorsunuz. Gönderdiğiniz dosya 50 'ye yakın program tarafından taranıp analiz ediliyor ve sonuçları görebiliyorsunuz.
VLC, özgür ve açık kaynak kodlu, platformlararası, bir ortam oynatıcı ve çatısıdır. Çeşitli DVD, CD, VCD ortamları ile hemen hemen tüm ortam dosyalarını ve akış iletişim kurallarını oynatabilir. Sistem kaynaklarını az harcar, bilgisayarı kasmaz.
Önceki adı Xtream Codes IPTV Player olan ve geliştirilen Windows IPTV Player, tüm IPTV Sağlayıcıları için kullanılabilir. VLC alternatifidir. Artık birden fazla satın aldığınız IPTV hesaplarınızı ekleyebilir ve giriş yapabilirsiniz!

Eklenmesini istediğiniz veya linki çalışmayan siteleri lütfen mail@bilgit.com adresine bildiriniz.

e-Mail Facebook Twitter Linkedin
Bugün Ziyaretçi Sayısı: Yandex.Metrica
CopyRight © 1999-2019 Ali AYBİRDİ
SSL

www.bilgit.com

İş Sağlığı ve Güvenliği

Ali Aybirdi